Příběhy našich sousedů 2021

Příběhy našich sousedů 2021

01/07/2021

Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum pro žáky osmých a devátých tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií. Studenti mají za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument.

Poslední dva ročníky byly kvůli kovidu v lecčem neobvyklé - ten předposlední sice začal jako obyčejně, nicméně vlivem okolností se závěrečné prezentace namísto běžné prezenční formy musely přesunout do online prostředí. Letos tomu bylo naopak. Studenti museli s pamětníky komunikovat na dálku během přípravy podkladů, zatímco závěrečné prezentace se podařilo uskutečnit naživo.

Slavnostní odpoledne proběhlo ve venkovních prostorách Letní scény jabloneckého Eurocentra. Sešlo se deset soutěžních týmů, které natočily sedm audioreportáží a tři videoreportáže. Všechny týmy se své úlohy zhostily výborně, a tak porota neměla snadnou roli. Nakonec v kategorii videa zvítězil tým ze ZŠ Antonína Bratršovského s příběhem pamětníka Siegfrieda Weisse, v kategorii audia pak tým ze stejné školy s příběhem pamětnice Margity Hanischové.